Kas gali suteikti paskolą? Šis klausimas gali kilti daugeliui žmonių, kurie nori pasiskolinti pinigų savo poreikiams ar svajonėms įgyvendinti. Tačiau, ne visi žino kas yra patikimi kredito davėjai, kaip juos atpažinti ir kaip apsisaugoti nuo galimų sukčių. Tai yra labai svarbu, nes nuo to priklausys ar gausite kreditą ar vis dėlto iš jūsų bus bandoma išvilioti pinigus.

Svarstantiems kas gali suteikti paskolą, reikia žinoti pagrindinius kreditorių tipus

kas gali suteikti paskolaJeigu bandote išsiaiškinti kas gali suteikti paskolą, pirmiausia reikia žinoti, kad Lietuvoje vartojimo kreditus gali suteikti tik trys finansinių institucijų tipai: bankai, kredito unijos ir vartojimo kredito davėjai. Bankai ir kredito unijos yra licencijuotos ir prižiūrimos Lietuvos banko, o vartojimo kredito davėjai turi būti įrašyti į Lietuvos banko valdomą Viešąjį vartojimo kredito davėjų sąrašą. Jei kredito davėjas nėra nei bankas, nei kredito unija, nei įtrauktas į Viešąjį vartojimo kredito davėjų sąrašą, tuomet jis neturi teisės verstis vartojimo kreditų teikimo veikla ir yra laikomas neteisėtu kreditoriumi.

Taigi, prieš pasirenkant kredito teikėją, patikrinkite ar jis yra ir patikimas ir verčiasi legalia veikla. Tam galite naudoti kelias paprastas priemones:

  • Jei jūsų pasirinktas kredito davėjas yra bankas arba kredito unija, galite patikrinti jo licenciją Lietuvos banko interneto svetainėje. Ten rasite visus licencijuotus bankus ir kredito unijas, jų kontaktinius duomenis ir veiklos sritį.
  • Jei jūsų pasirinktas kredito davėjas yra vartojimo kredito davėjas, galite patikrinti ar jis yra įtrauktas į Viešąjį vartojimo kredito davėjų sąrašą. Ten rasite visus teisėtus vartojimo kredito davėjus, jų kontaktinius duomenis ir veiklos sritį.
  • Jei jūsų pasirinktas kredito davėjas yra tarpusavio skolinimo platforma, galite patikrinti ar ji yra registruota Lietuvos banko interneto svetainėje. Ten rasite visus registruotus tarpusavio skolinimo platformų operatorius, jų kontaktinius duomenis ir veiklos sritį.

Be to, jei norite sužinoti savo finansinius įsipareigojimus kredito įstaigoms ir savo kredito istoriją, galite prisijungti prie Lietuvos banko valdomos Paskolų rizikos duomenų bazės per elektroninę bankininkystę arba su elektroniniu parašu ar asmens tapatybės kortele. Taip pat galite užsisakyti savo kredito istorijos ataskaitą iš kredito biuro „Creditinfo Lietuva“.

Skaitykite visus laiškus ir dokumentus kuo atidžiau

Svarbu atminti, kad reikia būti budriems ir atidžiai skaityti visus dokumentus bei elektroninius laiškus, susijusius su paskolos suteikimu ar grąžinimu. Besidomintiems kas gali suteikti paskolą, būtina žinoti, kad yra daugybė sukčių, kurie bando apgauti žmones, siūlydami jiems paskolas su palankiomis sąlygomis, bet reikalaudami iš anksto sumokėti įvairius mokesčius arba pateikti asmeninę informaciją. Tokių sukčių tikslas yra pavogti jūsų pinigus arba asmens duomenis ir juos panaudoti neteisėtoms veikloms. Tam, kad to išvengtumėte, laikykitės šių patarimų:

Niekada neatsiskaitinėkite grynaisiais pinigais su nepažįstamais žmonėmis, kurie siūlo jums paskolas. Visada naudokite banko pavedimus arba kitas saugias mokėjimo priemones.

Niekada nepateikite savo asmeninės informacijos, tokios kaip asmens kodas, banko sąskaitos numeris, slaptažodžiai arba PIN kodai, telefonu, elektroniniu paštu arba socialiniuose tinkluose. Legalūs kredito davėjai to nereikalauja ir jūsų duomenis saugo konfidencialiai, kai jie pateikiami paraiškos pildymo metu.

Niekada neimkite paskolos iš kredito davėjo, kurio nerandate oficialiose interneto svetainėse ar sąrašuose. Visada patikrinkite kredito davėjo veiklos teisėtumą ir reputaciją.

Niekada neimkite paskolos iš kredito davėjo, kuris siūlo jums neproporcingai palankias sąlygas, tokias kaip labai mažos palūkanos, ilgas grąžinimo terminas arba didelė suma be užstato arba kredito istorijos patikrinimo. Tai gali būti sukčiavimo požymis.

Ko vengti labiausiai?

Neimkite paskolos iš kredito davėjo, kuris reikalauja iš jūsų sumokėti iš anksto mokesčius už draudimą, sutarties sudarymą, administravimą ar kitas paslaugas. Legalūs kredito davėjai to nedaro ir jūsų pinigus gali pavogti sukčiai.

Venkite asmenų, kurie spaudžia jus skubiai pasirašyti sutartį arba atlikti pavedimą, nesuteikdamas jums pakankamai laiko susipažinti su dokumentais ir sąlygomis. Visada atidžiai perskaitykite visus dokumentus ir užduokite klausimus, jei kažkas nesuprantama ar abejotina. Visiems žmonėms, kuriems aktualu kas gali suteikti paskolą, būtina suvokti, kad pinigų išviliojimo būdų yra labai daug.

Nesirinkite kreditoriaus, kuris siunčia jums elektroninius laiškus su prašymu pervesti pinigus į kitą banko sąskaitą arba banką. Tai gali būti sukčių bandymas apgauti jus ir pavogti jūsų pinigus. Visada patikrinkite banko sąskaitos numerį ir banko pavadinimą telefonu susisiekiant su savo kredito davėju.

Viliamės, kad šie patarimai padės jums pasirinkti teisingą ir saugų paskolos teikėją ir išvengti galimų problemų. Prisiminkite, kad paskola yra rimtas finansinis įsipareigojimas ir jums reikia atsakingai vertinti savo galimybes ją grąžinti. Jei turite abejonių ar sunkumų, kreipkitės į savo kredito davėją arba finansų patarėją, kuris galės jums padėti ir patarti.