Strutis yra didžiausias ir greičiausias paukštis pasaulyje, kuris gyvena tik atviruose Afrikos kraštovaizdžiuose. Šis paukštis negali skristi, bet gali bėgti iki 70 km/h greičiu, naudodamasis savo ilgomis ir stipriomis kojomis. Strutis taip pat turi ilgą ir pliką kaklą, storą kūną, padengtą plunksnomis, ir mažą galvą su trumpu ir plačiu snapu. Stručio kiaušinis yra didžiausias pasaulyje ir sveria apie 1,35 kg.

Kuo maitinasi ir kaip gyvena strutis?

Stručių mityba yra daugiausia yra augalinė – jie valgo šaknis, lapus, gėles ir sėklas. Tačiau jis taip pat gali suvalgyti vabzdžių, driežų ir kitų pasitaikančių mažų gyvūnų. Strutis dažnai gyvena šalia kitų ganomų gyvūnų, tokių kaip antilopės, zebrai ar laukiniai arkliai, ir kartu su jais sudaro puikią partnerystę – ganomi gyvūnai išjudina vabzdžius ir graužikus stručiams pavalgyti, o mainais strutis padeda įspėti kitus apie artėjančius plėšrūnus.

strutisStrutis yra socialus paukštis, kuris gyvena grupėse, vadinamose bandomis. Bandoje paprastai būna apie 12 individų. Stručiai neranda savo partnerių visam gyvenimui, bet sezoniniais laikotarpiais susidaro poliginijos santykiai – vienas patinas kovoja už haremo teises su 3-5 patelėmis. Stručiai deda savo kiaušinius bendroje duobe žemėje, kur jų gali būti daugiau nei dešimt.

Pagrindinė patelė gali išmesti kai kuriuos kiaušinius, kad būtų lengviau juos perinti. Perinimąsi dalijasi tarpusavyje – patinas perina naktimis, o patelės pakeičia jį dienomis. Jaunikliai išsiperi po maždaug 40 dienų ir po mėnesio jau gali bėgti kartu su suaugusiais.

Strutis turi puikų regėjimą ir girdėjimą, kurie padeda jiems aptikti pavojų iš tolo. Jei strutis pajunta grėsmę, jis dažniausiai bando pabėgti savo greitomis kojomis. Jei jis yra užspeistas į kampą arba nori apginti savo teritoriją ar kiaušinius, jis gali smarkiai spirti savo kojomis, kurios turi aštrius nagus. Šie spardymai gali būti mirtini net dideliems plėšrūnams, tokiems kaip liūtai ar leopardai.

Kartais stručiai taip pat gulasi ant žemės ir ištiesia savo kaklą ant žemės paviršiaus, kad susilietų su aplinka ir pasislėptų nuo plėšrių akių. Tai galbūt yra priežastis, kodėl kilo mitas, kad stručiai slepia savo galvas smėlyje.

Strutis turi yra vertingas plunksnas

Stručio plunksnos buvo vertinamos senovės Egipte ir Romoje, o viduramžiais jas nešiojo riteriai ant šalmų. XIX a. stručio plunksnos tapo madingu moterų papuošalu ir yra brangiai parduodamos. Dėl to jų populiacija smarkiai sumažėjo ir kai kurios rūšys išnyko. Šiuo metu strutis yra laikomas mažiausiai pavojinga rūšimi pagal Tarptautinę gamtos apsaugos sąjungą, bet jis vis dar kenčia nuo medžioklės, gyvenamosios vietos praradimo ir klimato kaitos.

Koks socialinis elgesys vyrauja bandose?

Stručiai yra socialūs paukščiai, kurie savo bandose rodo įvairius elgesio būdus. Stručių bandos gali būti nuo 5 iki 50 narių, priklausomai nuo sezono ir išteklių. Bandoje yra dominuojantis patinas, kuris vadovauja kitiems ir apsaugo savo teritoriją ir haremo pateles nuo kitų patinų. Stručiai bendrauja tarpusavyje garsais, judesiais ir kūno kalba. Jie taip pat gali parodyti agresyvų ar meilikavimo elgesį.

Stručiai dažniausiai būna aktyvūs anksti ryte ir vėlai vakare, kai ieško maisto ir vandens. Jie gali keliauti didelius atstumus savo bandose, kurios dažnai susideda iš skirtingų rūšių paukščių ir gyvūnų. Stručiai yra draugiški ir bendraujantys paukščiai, kurie mėgsta stovėti ar vaikščioti šalia kitų stručių ar kitų gyvūnų. Jie taip pat gali trintis vienas prie kito arba gulėti kartu ant žemės.

Strutis turi sudėtingą dauginimosi elgesį, kuris trunka kelis mėnesius. Dominuojantis patinas kovoja su kitais patinais dėl teisės turėti haremo pateles, su kuriomis jis dalijasi perinimo pareigomis. Stručiai deda savo kiaušinius bendrame duobe žemėje, kur jų gali būti daugiau nei dešimt. Dominuojanti patelė deda savo kiaušinius viduryje, o kitos – aplinkui. Kai kurie kiaušiniai gali būti išmesti iš lizdo, jei jų yra per daug arba jei jie priklauso silpnesnei patelei.

Strutis yra nuostabus ir įdomus paukštis, kuris turi daug unikalių savybių ir gebėjimų. Jis yra svarbi Afrikos ekosistemų dalis ir vertas būti vadinamas didingu paukščiu.