Alpaka yra kupranugarinių šeimos porakanopis žinduolis, kuris šiek tiek panašus į lamą, tik mažesnis. Alpakos yra prijaukinti gyvūnai, kurių laukinių atitikmenų nėra. Jos auginamos vilnai, kuri yra labai švelni, lengva ir šilta. Alpakos vilna yra vertinama kaip viena iš brangiausių ir kokybiškiausių natūralių pluoštų pasaulyje.

Alpaka: jos kilmė ir paplitimas

Alpakos kilusios iš Pietų Amerikos Andų kalnų, kur jos buvo auginamos vietinių gyventojų tūkstančius metų. Alpaka buvo svarbi gyvenimo dalis Inkams ir kitoms tautoms, kurios naudojo jų vilną, mėsą ir odą. Jos taip pat buvo laikomos šventais gyvūnais ir buvo dovanojamos kaip pagarbos ar meilės ženklas.

Alpakos paplitusios Ekvadore, Peru, Bolivijoje ir Čilėje, kur jos gyvena aukščiuose nuo 3500 m iki 5000 m virš jūros lygio. Šiose šalyse alpaka yra nacionalinis turtas ir jų skaičius siekia apie 4 milijonus. Alpakos taip pat eksportuojamos į kitas pasaulio šalis, kur jos auginamos kaip augintiniai ar vilnos tiekėjai. Pirmosios alpakos atvyko į Lietuvą 2012 metais iš Vokietijos ir dabar jų yra apie 501.

Koks elgesys būdingas alpakai?

alpakaAlpakos yra draugiškos, smalsios ir inteligentiški gyvūnai, kurie gyvena bandomis, sudarytomis iš patelių, dominuojančio patino ir jų jauniklių. Alpaka mėgsta bendrauti su savo bandomis ir kitais gyvūnais, tačiau nemėgsta būti glostoma ar apkabinama. Kai jos yra supykdytos ar susierzinusios, jos gali spjaudyti į priešus atrytu skrandžio turiniu.

Alpakai būdinga indukuota ovuliacija t.y. ovuliaciją sukelia poravimosi procesas ir sėklos buvimas. Poravimasis gali trukti nuo 5 minučių iki daugiau nei valandos. Nėštumas trunka 11,5 mėnesio, atvedamas vienas jauniklis. Dvyniai pasitaiko rečiau nei tarp žmonių. Jaunikliai gimsta dienos metu ir greitai pradeda stovėti ir maitintis pienu. Jaunikliai auga kartu su savo motinomis ir kitais jaunikliais iki maždaug metų amžiaus.

Alpaka: vilna ir jos naudojimas

Alpakos vilna yra pagrindinė priežastis, kodėl alpakas auginamos žmonių. Jų vilna yra labai švelni, lengva ir šilta, nes ji turi daugybę oro tarpelių. Alpakos vilna taip pat yra hipoalerginė, nes ji neturi lanolino, kuris gali sukelti alergines reakcijas kai kuriems žmonėms. Ši vilna yra atspari vandeniui, ugniai ir nešvarumams, todėl ji yra lengvai prižiūrima ir ilgaamžė.

Alpaka gali duoti vilną, kuri yra skirtingų spalvų – nuo baltos iki juodos, ir gali būti daugiau nei 20 atspalvių. Tokia vilna yra naudojama panašiai kaip avių vilna, bet ji yra brangesnė ir kokybiškesnė. Šių gyvūnų vilna yra verpiama į siūlus, iš kurių gaminami drabužiai, pledai, šalikai, kepures ir kiti tekstilės gaminiai. Alpakos vilna yra vertinama kaip viena iš brangiausių ir kokybiškiausių natūralių pluoštų pasaulyje.

Alpakų rūšys ir jų vilnos ypatumai

Pasaulyje yra tik dvi alpakų rūšys: Huacaya ir Suri. Šios rūšys skiriasi savo vilnos struktūra, spalva ir kokybe.

Huacaya alpaka yra dažniausiai pasitaikanti ir sudaro apie 90% visų alpakų. Jų vilna yra tanki, kreiva ir elastinga, sukurianti pūkuotą ir švelnų efektą. Huacaya vilna yra labai šilta ir atspari drėgmei. Huacaya alpakos vilna gali būti įvairių spalvų, nuo baltos iki juodos, ir gali būti daugiau nei 20 atspalvių.

Suri alpakos yra rečiau pasitaikančios ir sudaro apie 10% visų alpakų. Jų vilna yra ilga, tiesi ir blizganti, sukurianti šilkinį ir elegantišką efektą. Suri alpakos vilna yra lengva, minkšta ir stipri, bet mažiau šilta ir elastinga nei Huacaya alpakos vilna. Suri vilna gali būti skirtingų spalvų, bet dažniausiai yra ruda arba pilka.