Ramybės valandos yra laikotarpis kai butuose ir daugiabučiuose draudžiama kelti triukšmą, kuris gali trukdyti kitiems gyventojams ilsėtis, miegoti ar dirbti. Ramybės valandos yra nustatytos Lietuvos Respublikos triukšmo prevencijos įstatymo ir vietos savivaldybių taisyklėse. Ramybės laiko laikymasis yra ne tik teisinis, bet ir etinis pareigingumas, kuris rodo pagarba ir toleranciją kaimynams.

Kada yra ramybės valandos?

Ramybės valandų laikas gali skirtis priklausomai nuo savivaldybės, kurioje gyvenate. Dažniausiai ramybės valandos yra nustatytos nuo 19:00 iki 7:00 ryto darbo dienomis ir nuo 19:00 iki 7:00 ryto savaitgaliais ir švenčių dienomis. Tačiau kai kuriose savivaldybėse ramybės valandos gali būti ilgesnės ar trumpesnės, todėl rekomenduojame pasitikslinti su savo bendruomenės administratoriumi ar savivaldybės tarnautojais.

Ką draudžiama daryti ramybės valandomis?

Ramybės valandomis draudžiama kelti bet kokį triukšmą, kuris viršytų leistiną normą arba trukdytų kitiems gyventojams. Pavyzdžiui, draudžiama:

– garsiai klausyti muzikos, žiūrėti televizorių ar kitus garso įtaisus;
– statyti, remontuoti ar tvarkyti būstą naudojant smūginius, vibracinius ar kitus triukšmingus įrankius;
– šaukti, dainuoti, švilpti, daužyti duris ar baldus;
– organizuoti vakarėlius, susibūrimus ar kitus renginius;
– paleisti fejerverkus, petardas ar kitus pirotechnikos gaminius;
– vairuoti motociklus, automobilius ar kitus transporto priemones su per garsiais varikliais ar signalizacijomis;
– leisti šunims loti ar kitais būdais triukšmauti.

Ką daryti, jei kaimynystėje pažeidžiamos ramybės valandos?

ramybes valandosJei jūsų kaimynai pažeidžia ramybės valandas ir kelia triukšmą, kuris jums trukdo ilsėtis, miegoti ar dirbti, pirmiausia rekomenduojame kreiptis į juos tiesiogiai ir mandagiai paprašyti sumažinti garsą ar nutraukti triukšmingą veiklą. Daugeliu atvejų tai padeda išspręsti problemą be konfliktų ir nesusipratimų.

Jei tiesioginis bendravimas nepadeda arba jums nepatogu kreiptis į kaimynus asmeniškai, galite pasinaudoti bendruomenės administratoriaus pagalba. Administratorius gali paskambinti kaimynams ir priminti jiems apie ramybės valandų laikymąsi bei galimas sankcijas už pažeidimus.

Jei nei tiesioginis bendravimas, nei administratoriaus pagalba nepadeda, galite skųstis policijai. Policija gali patikrinti triukšmo šaltinį, išmatuoti triukšmo lygį ir, jei reikia, pareikalauti nutraukti triukšmingą veiklą arba pašalinti triukšmo šaltinį. Policija taip pat gali skirti baudą už ramybės valandų pažeidimą, kuri gali siekti nuo 30 iki 300 eurų.

Triukšmo valandos 2024 metais gali skirtis priklausomai nuo vietos

Triukšmo valandos 2024 metais skirtingose viešose vietose turi garantuoti ramybę ir nepakenkti aplinkiniams, o tai nurodo specialios taisyklės, kurios atsižvelgia į skirtingas situacijas ir aplinkybes. Pavyzdžiui:

Jei norite pasigrožėti fejerverkais ar kitomis civilinės pirotechnikos priemonėmis, turite užtikrinti, kad jūsų linksmybės nebūtų per daug garsios ir nebūtų artimos prie gyvenamųjų namų. Dienos ir vakaro metu (7–22 val.) tokias priemones galite naudoti tik toliau nei 75 m nuo jų, nebent turite Savivaldybės leidimą tam tikram renginiui.

Jei gyvenate ar dirbate gyvenamojoje zonoje ir norite vykdyti veiklą, kuri sukelia triukšmą (nebent tai yra statybos darbai), turite laikytis tam tikrų laiko ribų. Nuo 7 iki 22 val. galite atlikti garsius veiksmus, bet ne taip, kad sutrikdytumėte viešąją tvarką ar viršytumėte Lietuvos higienos normose nustatytus triukšmo lygius.

Viešosios tvarkos sutrikdymas yra tokie dalykai kaip rėkimas, švilpimas, garsus dainavimas ar grojimas muzikos instrumentais ir kitais garsus skleidžiančiais įrenginiais. Taip pat tai yra bet kokie kiti triukšmingi veiksmai viešose vietose, o vakare ir naktį – gyvenamuosiuose butuose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose.

Sporto aikštelių, aikštynų ir parkų naudojimui taip pat yra tam tikri apribojimai. Jei norite žaisti triukšmingus sporto žaidimus (tokius kaip krepšinis, lauko tenisas, tinklinis, ledo ritulys ir kiti), kurie gali trukdyti poilsiauti ar miegoti artimiausiems gyventojams, galite tai daryti tik nuo 8 val. iki 22 val., nebent turite Savivaldybės leidimą organizuoti varžybas, čempionatus ar kitus renginius.

Kaip užtikrinti savo ramybę ir komfortą?

Jei jūsų būstas yra triukšmingoje vietoje arba jūs esate jautrūs garsams, galite imtis kai kurių priemonių, kurios padės užtikrinti savo ramybę ir komfortą. Pavyzdžiui, galite:

  • įsigyti ausų kištukus, kurie sumažins išorinio triukšmo poveikį;
  • įrengti antitriukšmines langų ir durų tarpines, kurios užkirs kelią triukšmo sklaidai;
  • įsigyti garso izoliuojančių užuolaidų, kilimų ar kitų audinių, kurie sugeria garsus;
  • įsigyti garso generatorių, kuris sukurs malonų foninį garsą, pvz., baltąjį triukšmą, gamtos garsus ar muziką;
  • įrengti garsą izoliuojančias lubas, sienas ar grindis, jei jūsų būstas yra renovuojamas ar statomas.

Ramybės valandos 2024 metais yra svarbios ne tik jūsų, bet ir jūsų kaimynų sveikatai ir gerovei. Laikydamiesi ramybės valandų ir gerbdami kitus gyventojus, jūs prisidedate prie harmoningo ir draugiško bendravimo savo bendruomenėje.